Chytré tělo

Ve čtvrtek 25. ledna proběhl v naší škole výukový program s názvem Chytré tělo. Tento pořad jsme z řady nabídek, které nám do školy chodí, vybrali hlavně proto, že šlo o volné pokračování pořadu, se kterým byl jeho autor u nás ve škole asi před třemi roky a který se vyučujícím i žákům opravdu líbil. Tentokrát se žáci 3. až 5. ročníku a pak i žáci z druhého stupně mohli dozvědět řadu dalších velmi zajímavých informací o fungování lidského těla. Velmi ocenili to, že nešlo o „nudnou“ přednášku. Pan Zezula jim informace podával pro ně atraktivní formou s nadsázkou a humorem, ale hlavně vše názorně demonstroval. Měl s sebou i velké a vlastnoručně vyrobené modely, na kterých ukazoval např. činnost srdce, průchod potravy trávicí soustavou (na konci byl krásný červený nočník), dýchání, funkci jater, reakci těla na stres atd. Dobrovolníci mu pak nadšeně pomáhali s obsluhou těchto modelů. Dotkl se i tak důležitých témat, jako je třeba šikana, kde zdůrazňoval, že si vždycky máme uvědomit, že všichni jsme stejnou směsí stejných prvků, tak nedovolme, aby nás někdo třeba zastrašoval. Za velice přínosné považuji jeho rady, jak se můžeme vyrovnat se stresem, jak si máme poradit s „bubáky“, kteří nás před spaním děsí atd. Také prozradil způsoby, jak si můžeme vyrábět endorfiny. Kromě toho, že na nás doslova nafoukal vanilkovou vůni, doporučoval čokoládu, zábavná videa a procházky. Proč se neinspirovat.:-) Podle mého názoru to byl velmi dobře promyšlený a vystavěný program. Snad si každý z této nevšední hodiny odnesl alespoň pár užitečných informací.                                                               G. Sedlářová