Vídeň

Před několika týdny přišla paní učitelka Kateřina Vejrostová s odvážným nápadem – vydat se se žáky 8. a 9. ročníku na zájezd do Vídně. A jen u slov nezůstala! V pátek 7. 12. jsme brzy ráno – s malým zpožděním kvůli náledí – odjížděli od školy. Během cesty jsme se rozhodli výlet obohatit ještě o zastávku u Schönbrunnu. Pokochali jsme se zámkem, zahradami a fantastickým výhledem od glorietu, protože lepší počasí jsme si ani nemohli přát. Téměř celý den nám svítilo sluníčko. Zde jsme navštívili i první adventní trhy. Pak už nás autobus vyložil v centru Vídně a my jsme se vydali poznávat toto krásné město. Viděli jsme snad všechny nejvýznamnější stavby a místa Vídně – chrám Stephansdom, Státní operu, galerii Albertinu, císařský Hofburg, náměstí Marie Terezie s oběma slavnými muzei, budovu Parlamentu postavenou ve stylu antického Řecka či krásnou novogotickou radnici Wiener Rathaus.

V průběhu prohlídky města s milou průvodkyní jsme měli možnost navštívit další adventní trhy, ale to nejlepší nás čekalo na závěr – Christkindlmarkt v parku u radnice. Množství stánků s nejrůznějšími vánočními dekoracemi a slanými či sladkými dobrůtkami bylo neuvěřitelné. A těch světýlek! A srdíčkový strom! A nasvícené kluziště! A…! Byla to prostě nádhera!

Poděkování patří paní Lucii Glosrové za pomoc s pedagogickým dozorem a ta největší pochvala patří všem žákům, kteří s námi jeli, protože byli vždy a včas přesně tam, kde měli být, a protože se nám v tom obrovském množství turistů nikdo neztratil (jen paní průvodkyně, ale ta se rychle našla😊)!

Nachodili jsme asi 13 kilometrů. Osmáci a deváťáci vzorně komunikovali v němčině i angličtině. A závěr? Nápad paní učitelky Vejrostové byl sice možná odvážný, ale určitě byl výborný! Gabriela Sedlářová

Trhy byly fantastické. Líbilo se mi, jak se prolínaly vůně mýdel, koření, jídla … Také se mi líbili koně s kočáry, oživlé sochy a kluziště před vídeňskou radnicí. Amálie Štarhová

Vídeň byla okouzlující, hlavně ten moment, kdy se vše rozsvítilo a rozzářilo. Tereza Klepačová

Výlet byl super, ale nemuselo tam být tolik lidí. Lenka Sečanská

Bylo to super, už jenom kvůli tomu punči bych tam jela znovu. Žaneta Glosrová

Výzdoba ve městě byla úžasná. Klára Plevová

Výlet byl fakt super. Marek Pivovarčík

Bála jsem se mluvit, ale nakonec mi všichni rozuměli.:-) Nikola Rossí

Vídeň byla zajímavá a pohodová. Radek Flesar

Byly tam nádherné památky. … Nejprve jsem se bála mluvit, ale potom jsem se překonala a začala jsem mluvit. Snažila jsem se mluvit německy, ale trochu jsem mluvila i anglicky. … Paní průvodkyně byla sympatická a říkala zajímavé věci. Eliška Šejnohová

Výlet se mi moc líbil a ráda bych ještě jela na nějaký školní výlet do zahraničí. Eva Rousová

Opravdu nejlepší výlet, na kterém jsem kdy byl. Radek Pokorný