Den s lesníkem II.

Pan Lanča opět s šestou třídou

Rok s rokem se sešel a pan Lanča, lesní pedagog a revírník, opět přijel za námi do Nedvědice s cílem strávit dopoledne s šestým ročníkem přímo v lese.

Po první vyučovací hodině jsme opustili školní třídu a vstříc krásnému pátečnímu počasí jsme se vydali směrem k hotelu Myslivna. Pan Lanča nezahálel a již při samotné cestě děti upozornil na listnaté a jehličnaté stromy, u kterých vysvětlil základní determinační znaky a zeptal se, proč je zrovna lípa naším národním stromem. Neopomněl ani funkci samotného lesa a vysvětlil současné problémy našich lesů. V polovině cesty jsme si zahráli hru: rys a jeho kořit. Tato didaktická hra přiměla děti vnímat sluch jako důležitý smysl a k uvědomění si toho, že mrštnost zvířat rozhoduje o jejich životě, či smrti. Názorná ukázka zvířecích srstí, rohů a parohů byla také na místě. Čím ovšem pan Lanča překvapil? Z auta vyndal poštolku,  zástupce denního dravce, a puštíka, zástupce dravce nočního. Věřte, že i ti, kteří již moc nevnímali, vstali a „chumel“ okolo pana lesníka byl tak velký, že nám pana Lanču utlačoval. Podívejte se sami do fotogalerie. Děti byly nadšené.

Velice děkuji panu Lančovi za jeho čas, který nám věnoval. Děkuji za jeho výborný přístup k dětem a humor, který je onou třešničkou na dortu.

Ve spolupráci s Lesy České republiky budeme určitě pokračovat a již nyní se těšíme na další setkání.  

Ladislava Kobzová