Československá republika – projektový den 5. třídy

Československá republika – téma našeho projektového dne. Proč je právě první republika náplní naší práce ve vlastivědě? Mám velmi šikovné žáky, které baví naše putování historií, a proto jsme se tentokrát vydali za poznáním života v době, kdy vznikl náš samostatný demokratický stát. Plnili jsme různé úkoly, snažili jsme se zažít pocity, které měli lidé právě 28. října 1918. Přečetli jsme si úryvek z Lidových novin z tohoto dne a seznámili jsme se s kulturou a průmyslem této doby.

Předmětem zájmu chlapců se staly značky Laurin &Klement, Tatra, Praga či Aero. Stali se z nás majitelé firem. Obchodovali jsme, investovali jsme, hospodařili, vymýšleli jsme reklamu na nabízené zboží. Samozřejmě nechyběly ani první československé bankovky. Zacvičili jsme si rozcvičku z rozhlasového vysílání, zatančili jsme si tanec swing, poslechli jsme si písně např. v podání Oldřicha Nového, R. A. Dvorského. Naše třída se změnila v salon Hany Podolské. Navrhovali jsme prvorepublikovou toaletu a nechyběly účesy, které si děvčata zkusila sama vytvořit. Pracovali jsme s nadšením, diskutovali jsme, spolupracovali jsme, vyhledávali jsme informace za pomoci tabletů, encyklopedií, tisku.

Náš společný den jsme si velmi užili. A už přemýšlíme, kam se příště vydáme. Na tomto místě bych chtěla také poděkovat Natálii Nedomové, studentce MU, za spolupráci při přípravě projektu.

Eva Nedomová a žáci 5. třídy

            Názory žáků

            Náš projektový den byl opravdu super. Dělali jsme spoustu zábavných věcí a vytvořili jsme si vlastní firmy.

(Tomáš Hovorka)

            Nejvíce se mi líbil módní salon, účesy, protož jsem si tam užila spoustu zábavy.

(Magdalena Ema Glosrová)

            Náš projektový den se mi moc líbil, protože jsme se dozvěděli něco nového a zajímavého.

(Simona Kovářová)

            Projektový den se mi moc líbil. Nejlepší bylo, jak jsme si hráli na firmy, obchody a rozhlasové cvičení. Také se mi líbily písničky.

(Viktor Němec)