Náš výlet
21.6. se uskutečnil náš výlet, který jsme absolvovali autobusem. Nejdříve jsme navštívili Rudku u Kunštátu. Protože bylo hodně teplé počasí, prohlídka pískovcové jeskyně byla příjemným zchlazením. Dozvěděli jsme se zde mnoho zajímavostí a někteří poprvé v životě „ spatřili „ absolutní tmu. Po prohlídce jeskyně následovalo krátké stoupání na rozhlednu, abychom se rozhlédli po nádherné krajině. V areálu jeskyně byla vybudována velmi pěkná smyslová zahrada, která nás velmi zaujala a všichni jsme si ji vyzkoušeli. Než jsme opustili Rudku, každý si zde koupil nějakou drobnost na památku. Potom už nás autobus odvezl do nedalekého Kunštátu, kde jsme si prohlédli zajímavé prostory místního zámku, zaujaly nás krásně upravené zámecké zahrady. Někteří si na památku sami vyrazili pražský groš. Z Kunštátu jsme už příjemně unavení a spokojení odjížděli k domovu.
Foto z výletu
Zahradní slavnost
Exkurze v Městském muzeu v Bystřici n.P.
Ve středu 14.6. odjíždíme vlakem do Bystřice nad Pernštejnem, abychom navštívili místní muzeum. Počasí nám přeje, i když je dost větrno. V muzeu nás překvapují rozlehlé prostory i sbírky. Nejvíce nás zajímají akvária s nejrůznějšími druhy ryb, sbírka nerostů, ocitáme se ve sklepení, kde se dozvídáme několik informací o těžbě uranu . Také navštěvujeme historickou třídu a srovnáváme ji s tou naší. Všechny expozice jsou velmi zajímavé, ale všichni se už těšíme na zmrzlinu, a tak se loučíme s paní průvodkyní. Zmrzlina je opravdu jedinečná a cestou na nádraží absolvujeme překážkovou dráhu. Cesta zpět do Nedvědice nám ve vlaku rychle ubíhá a jsme rádi, že se nám tento výlet vydařil.
Dětský den
Jak jsme vařili
Jak jsme šili
28. 3. 2017 – Jarní výprava za bledulemi a probuzení studánky Slovanky
* nádherné jarní počasí a cesta kolem Svratky
* vyčištění Slovanky
* cestou jsme viděli: petrklíče, plicníky, sasanky, podléšky, orseje, krokusy, sněženky, sedmikrásky, čmeláky, kosy, sýkorky, veverku, žluťásky, divoké kachny
* přírodní rezervace na Chlébském – tisíce bílých bledulí, je to překrásné
FOTO Z VYCHÁZKY
10.3. MAŠKARNÍ KARNEVAL
Housle
9. 3. 2017 – Fidli, fidli na housličky…
V hudební výchově se učíme o hudebních nástrojích. Většinu z nich poznáváme z obrázků,
ale není nic lepšího, než si hudební nástroj prohlédnout pěkně doopravdy, ohmatat si ho, vyslechnout si vyprávění o něm a také slyšet a vidět, jak se na něj hraje. Tak nějak probíhala vyučovací hodina s Aničkou – asistentkou a jejími housličkami. Dokonce jsme si s houslemi zazpívali některé naše oblíbené písničky. Bylo to velmi zajímavé a možná motivující pro některé děti k tomu, aby se z nich stali muzikanti.
Jak jsme si postavili město
15.2.Zájezd do divadla Radost
Středa 15. únor byl pro nás opravdovým svátečním dnem. Vždyť místo učení jsme navštívili společně se třeťáky opravdové velké divadlo v Brně. Vyjeli jsme už v 7 hodin ráno a všichni jsme se velmi těšili. Když jsme vstoupili do budovy divadla, někteří zjistili, že už tu někdy byli. Paní uvaděčka nás usadila do 1. a 2. řady, takže představení Mach a Šebestová jsme viděli pěkně z blízka. A že jsme si ho užili! Paní Kadrnožková s Jonatánem, Micinka, Pažout s Horáčkem, Kropáček a jeho bacily, paní učitelka, piráti a hlavně Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko… Také jsme viděli a slyšeli hudební nástroje, o kterých se učíme v hudební výchově. Líbilo se nám tu opravdu všechno a těšíme se naši další návštěvu tohoto divadla.
Hádej, kdo jsem?
Vánoční besídka
Čtení v MŠ
Ve čtení v MŠ se v průběhu října a listopadu prostřídalo celkem 11 dětí. Pro druháčky je to velká motivace stále se ve čtení zdokonalovat. Chtěli bychom pokračovat i po novém roce.
18.11. Uspávání studánek
Je druhá polovina listopadu a je nejvyšší čas se rozloučit před zimou se studánkami.
Druháci je všechny už dobře znají, vždytˇ je uspávali loňský podzim a v dubnu probouzeli. Naše výprava směřovala na Heršinku ke studánce sv. Jiří a ke Slovance. Provázelo nás pravé listopadové počasí, takže jsme se příliš neloudali a svižným krokem jsme došli k oběma studánkám. Rozloučili jsme se s nimi básničkou a Slovanka byla trochu zanešená listím, tak jsme se ji snažili vyčistit. Cestou zpět jsme si nasbírali přírodniny, které se nám budou hodit do prvouky. Tak ahoj studánky zase na jaře!
16.11. Podvečerní vycházka se světýlky
Jedna z dalších společných akcí dětí a rodičů se uskutečnila v podvečerních hodinách. I když počasí k nám moc příznivé nebylo ( ale co bychom chtěli od listopadu), sešlo se 32 účastníků v 16 hodin u školy. Chvíli jsme se sice rozmýšleli, zda vůbec vyrazit. Ale děti se už od rána těšily, byly teple oblečeny, tak jsme nakonec vyšli. Trasa byla nenáročná, podél řeky Svratky pod Horou do Černvíra a zpět kolem čističky. Kousek za fotbalovým hřištěm už si děti musely rozsvítit svá světýlka, aby viděly na cestu. Cestou jsme si povídali a za hodinu jsme už byli v Černvíře. Podešli jsme železniční most, právě projížděl osvětlený vláček. Na závěr jsme si ještě zazpívali a rozešli se do svých domovů. Podle reakcí dětí i rodičů se akce podařila.
Čtení v mateřské škole
- října začali druháci číst před usnutím svým mladším kamarádům v mateřské škole.
Lenka, Andrejka a Lucka přečetly dětem v dolní třídě jeden příběh Křemílka a Vochomůrky z knihy Pohádky z pařezové chaloupky. Děvčata úkol zvládla na jedničku s hvězdičkou, čtení je bavilo a spáčům se snad čtení také líbilo. Chtěli bychom ve čtení pokračovat, aby se mohli čtenáři prostřídat.
21.9. Podzimní Pernštejn
Hrad Pernštejn se stal po třech měsících opět cílem naší výpravy. Tentokrát jsme nehledali
Bílou paní, ale smyslem naší návštěvy bylo vnímání krás hradních prostor s podzimní výzdobou. V některých místnostech byla výzdoba umocněna ještě nasvícením – velmi působivé. Průvodkyně Tereza opět nezklamala a během naší cesty hradem nám prozradila celou řadu zajímavostí a zavedla nás do míst, kde jsme posledně nebyli. V paměti nám utkví třeba vyhlídková věž, úzká točitá schodiště, ze kterých se některým prý udělalo nevolno, nebo přírodopisná sbírka s vycpaným vlkem. Tak zase někdy na Pernštejně…..