Exkurze 9. a 8. ročníku

Exkurze doplňují výuku

               Na čtvrtek 13. října 2016 připravil pan učitel Jiří Toman exkurzi. Byla určena žákům 9. a 8. ročníku, hlavním tématem byly dva chemické procesy, o nich se žáci učí v chemii. Prvním tématem je výroba železa. Že se i nedaleko Nedvědice kdysi železo těžilo a ve štěpánovské huti zpracovávalo, to mnozí vědí. Takových lokalit bylo v naší zemi samozřejmě více – jednou z nich byla oblast kolem dnešního Adamova. Původní jméno tohoto místa bylo Hammer (později Hamry), Adamovem je až někdy z 18. století (i to jsme se při výkladu v huti dověděli). Zřejmě od 14. století se zde těžilo a zpracovávalo železo. Huť Františka v Křtinském údolí vznikla v roce 1746 a železo vyráběla plných 130 let. Dnes je ve správě Technického muzea v Brně a slouží jako muzeum. Zajímavý výklad, vystavené exponáty i samo prostředí zapůsobily jistě na většinu žáků.
…………Další zastávku jsme měli v Černé Hoře. Ano, podobně jako výroba železa je součástí učebních plánů i výroba piva. Jak pivo vzniká, tedy od vstupních surovin a po hotový výrobek – s tím vším nás paní průvodkyně seznámila. Prošli jsme všechny podstatné části provozu a všichni jsme si mohli udělat představu o tom, jak důsledně přesný musí být každý výrobní krok.
………..Domů jsme se vraceli plni dojmů a snad i náležitě poučeni.
…………………………………………………………………………………………….Petr Vejrosta

Foto z exkurze

Leave a Reply